M.A. Ford 4.4MM X 36 X 74 COOLANT
EDP: 07329
Sizes
| Diameter | 4.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1732 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 74mm |
| Length of Cut | 36mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


