M.A. Ford .3543 #METRIC# 9.00MM RE
EDP: 01945
Sizes
| Diameter | 9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3543 |
| Shank Diameter | 8.84mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 89mm |
| Length of Cut | 32mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |




