M.A. Ford .3346 #METRIC# 8.50MM RE
EDP: 01929
Sizes
| Diameter | 8.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3346 |
| Shank Diameter | 8.43mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 89mm |
| Length of Cut | 32mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |




