M.A. Ford CXD DRL 4.5MM COOL REG
EDP: 06950
Sizes
| Diameter | 4.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1772 |
| Shank Diameter | 5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 74mm |
| Length of Cut | 36mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


