M.A. Ford 7.9MM 3X COOLANT DRILL
EDP: 04540
Sizes
| Diameter | 7.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3110 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 79mm |
| Length of Cut | 41mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 6537 K |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


