M.A. Ford CXD DRL 7.2MM SOLID REG
EDP: 06529
Sizes
| Diameter | 7.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2835 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 91mm |
| Length of Cut | 53mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


