M.A. Ford 2.95MM X 48 ALTIMA DRILL
EDP: 04873
Sizes
| Diameter | 2.95mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1161 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 85mm |
| Length of Cut | 48mm |
| Included Angle | 138° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® MXD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


