M.A. Ford 2.9MM X 34MM COOLANT DRL
EDP: 04234
Sizes
| Diameter | 2.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1142 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 81mm |
| Length of Cut | 34mm |
| Included Angle | 140° |
Specifications
| Helix Angle | 15° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® MD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


