M.A. Ford DRILL 7.7MM COOL THRU LO
EDP: 02940
Sizes
| Diameter | 7.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3031 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 118mm |
| Length of Cut | 70mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


