M.A. Ford CXD 19/64 8X COOLANT DRL
EDP: 07165
Sizes
| Diameter | 19/64 |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2969 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 118mm |
| Length of Cut | 76mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


