M.A. Ford DRILL 8.9MM COOL THRU LO
EDP: 02962
Sizes
| Diameter | 8.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3504 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 127mm |
| Length of Cut | 80mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


