M.A. Ford DRILL 9.4MM COOL THRU LO
EDP: 02973
Sizes
| Diameter | 9.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3701 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 136mm |
| Length of Cut | 85mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


