M.A. Ford CXD 14.5MM 3X COOLANT
EDP: 06917
Sizes
| Diameter | 14.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5709 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 115mm |
| Length of Cut | 65mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Specification | DIN 6537 K |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


