M.A. Ford DRILL 11.1MM COOLTHRU LO
EDP: 04027
Sizes
| Diameter | 11.1mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4370 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 155mm |
| Length of Cut | 102mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


