M.A. Ford 20MM X 0.5MM R CB 9F
EDP: 38077
Sizes
| Diameter | 20mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7874 |
| Shank Diameter | 20mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 104mm |
| Length of Cut | 52mm |
| Corner Radius | 0.50R |
Specifications
| Helix Angle | 37° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XT9 |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 9 |


