M.A. Ford DRILL16.08MM COOLTHRU RE
EDP: 02802
Sizes
| Diameter | 16.08mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6331 |
| Shank Diameter | 18mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 158mm |
| Length of Cut | 90mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


