M.A. Ford CXD DRL 17.0MM COOL REG
EDP: 07078
Sizes
| Diameter | 17mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6693 |
| Shank Diameter | 18mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 143mm |
| Length of Cut | 93mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


