M.A. Ford 8.20MM XD DEEP HOLE DRL
EDP: 04362
Sizes
| Diameter | 8.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3228 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 180mm |
| Length of Cut | 135mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


