M.A. Ford 14MM SERIES 135 89MM LOA
EDP: 13552
Sizes
| Diameter | 14mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5512 |
| Shank Diameter | 14mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 89mm |
| Length of Cut | 16mm |
| Corner Radius | 0.50R |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





