M.A. Ford .5MM 2 FLT BALL 6MM NECK
EDP: 15406
Sizes
| Diameter | 0.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0196 |
| Shank Diameter | 4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 0.35mm |
| Neck Length | 6mm |
Specifications
| Helix Angle | 20° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




