M.A. Ford ALTIMA DRILL 13.50MM DIA
EDP: 03745
Sizes
| Diameter | 13.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5315 |
| Shank Diameter | 13.5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 160mm |
| Length of Cut | 108mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



