M.A. Ford 6.50 DIN 6539 DRL TIN
EDP: 77548
Sizes
| Diameter | 6.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2559 |
| Shank Diameter | 6.5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 31mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 6539 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



