M.A. Ford 12MM ROUTER EM END
EDP: 23991
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 100mm |
| Length of Cut | 40mm |
Specifications
| Coating | GemX |
|---|---|
| End Grind | End Mill |
| Type of Cut | Up Cut |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Black Diamond |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 13 |
| No. Flutes RH | 14 |


