M.A. Ford TIN COAT 4.20MM REAMER
EDP: 75832
Sizes
| Diameter | 4.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1654 |
| Shank Diameter | 4.01mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 22mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |



