M.A. Ford XT ENDMILL 16MM X 1.0R
EDP: 27872
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 100mm |
| Length of Cut | 35mm |
| Neck Length | 50mm |
| Corner Radius | 1.00R |
Specifications
| Helix Angle | 40° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Blaze |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XT |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |


