M.A. Ford 3MM CONE PT FINE AD 12 D
EDP: 76610
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 9.5mm |
| Included Angle | 12° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SM-41M-F Alt Diam |
| Type of Cut | Fine Alternate Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 8 |
| No. Flutes RH | 20 |







