M.A. Ford 3/16 INVERT STD 10 EC-AD
EDP: 76799
Sizes
| Diameter | 4.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1890 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 6.4mm |
| Included Angle | 10° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SN-53M-D EC |
| Type of Cut | Double Cut EC |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 6 |
| No. Flutes RH | 15 |




