M.A. Ford CXD Q 8X COOLANT DRL
EDP: 07177
Sizes
| Diameter | Q |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3320 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 139mm |
| Length of Cut | 87mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


