M.A. Ford 10.2MM 3X HP COOLANT
EDP: 19072
Sizes
| Diameter | 10.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4016 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 55mm |
| Included Angle | 140° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 6537K |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® HPD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


