M.A. Ford 6MM 5 X REACH ENDMILL
EDP: 96643
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 7mm |
| Neck Length | 32mm |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





