M.A. Ford 13547242 W/.118 CR
EDP: 77005
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 127mm |
| Length of Cut | 14mm |
| Corner Radius | 3.00R |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




