M.A. Ford 13615750 FORDLUBE COATED
EDP: 15655
Sizes
| Diameter | 4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1575 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 55mm |
| Length of Cut | 11mm |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | Fordlube |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |







