M.A. Ford 10.0MM X 22 LOC CERAEDGE
EDP: 08034
Sizes
| Diameter | 10mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3937 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 22mm |
Specifications
| Helix Angle | 36° |
|---|---|
| Coating | CERAedge® |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® X-AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |






