M.A. Ford 20MM 3FLT FIN EM 2.5MMCR
EDP: 77166
Sizes
| Diameter | 20mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7874 |
| Shank Diameter | 20mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 38mm |
| Corner Radius | 2.50R |
Specifications
| Helix Angle | 36° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® X-AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |





