M.A. Ford 4.0MM X 20.0 2 FLT BALL
EDP: 15679
Sizes
| Diameter | 4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1575 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 75mm |
| Length of Cut | 4mm |
| Neck Length | 20mm |
Specifications
| Helix Angle | 20° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




