M.A. Ford 1.5MM 2FLT BALL 4MM NECK
EDP: 15442
Sizes
| Diameter | 1.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0591 |
| Shank Diameter | 4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 1.35mm |
| Neck Length | 4mm |
Specifications
| Helix Angle | 20° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




