M.A. Ford 6.00MM ALTIN EM 1.00MM C
EDP: 15722
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 90mm |
| Length of Cut | 15mm |
| Corner Radius | 1.00R |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |





