M.A. Ford 16.00MM ALTIN EM 0.75MM
EDP: 15769
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 152mm |
| Length of Cut | 40mm |
| Corner Radius | 0.75R |
Specifications
| Helix Angle | 45° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Xtreme |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut DM® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |





