M.A. Ford 20MMX38MMX104MM END MILL
EDP: 17955
Sizes
| Diameter | 20mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7874 |
| Shank Diameter | 20mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 104mm |
| Length of Cut | 38mm |
Specifications
| Helix Angle | 35°-38° Variable |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XR |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |






