M.A. Ford 5MM X 13MM X 57MM – 6MM
EDP: 17963
Sizes
| Diameter | 5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1968 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 57mm |
| Length of Cut | 13mm |
Specifications
| Helix Angle | 38° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Square |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XR |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |






