M.A. Ford 16MMX32MM ALTIMA HB FLAT
EDP: 15985
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Weldon |
| OAL | 92mm |
| Length of Cut | 32mm |
Specifications
| Helix Angle | 35°-38° Variable |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| End Grind | Ball |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XR |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |







