M.A. Ford 12.0MM 145 DEG SPOT DRIL
EDP: 20731
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 25mm |
| Included Angle | 145° |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




