M.A. Ford 1.80MM HI-TUFF DRL TIN
EDP: 75219
Sizes
| Diameter | 1.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0708 |
| Shank Diameter | 1.8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 43mm |
| Length of Cut | 17.5mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






