M.A. Ford 3.90MM HI-TUFF ALTIMA
EDP: 75286
Sizes
| Diameter | 3.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1535 |
| Shank Diameter | 3.9mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 52mm |
| Length of Cut | 25.5mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






