M.A. Ford ALTIMA 4.50MM HI-TUFF
EDP: 75305
Sizes
| Diameter | 4.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1772 |
| Shank Diameter | 4.5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 56mm |
| Length of Cut | 28.5mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






