M.A. Ford 5.30MM HI-TUFF DRL TIN
EDP: 75328
Sizes
| Diameter | 5.3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2086 |
| Shank Diameter | 5.3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 60mm |
| Length of Cut | 32mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






