M.A. Ford TIN 6.8MM HI-TUFF
EDP: 75354
Sizes
| Diameter | 6.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2677 |
| Shank Diameter | 6.8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 68mm |
| Length of Cut | 38mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






