M.A. Ford TIN COAT 8.60MM HI-TUFF
EDP: 75373
Sizes
| Diameter | 8.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3385 |
| Shank Diameter | 8.6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 75mm |
| Length of Cut | 43mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






