M.A. Ford 13MM HI-TUFF DRL ALTIMA
EDP: 77364
Sizes
| Diameter | 13mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5118 |
| Shank Diameter | 13mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 98mm |
| Length of Cut | 60.5mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Hi-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |






