M.A. Ford .65MM DIN 338 DRL TIN
EDP: 75549
Sizes
| Diameter | 0.65mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0256 |
| Shank Diameter | 0.65mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 26mm |
| Length of Cut | 8mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



